3 סוגי תוכן וידאו פשוטים ואפקטיביים שיעזרו למותג שלכם להמריא

נפתח בכמה נתונים, שמספרים את הסיפור כולו על תוכן וידאו ב-2016-7:

 • 87% מהמשווקים כיום משתמשים בתוכן וידאו
 • 70% מהמשווקים אומרים שוידאו מייצר עבורם יותר המרות מאשר כל סוג תוכן אחר
 • סרטוני וידאו מייצרים 1200% יותר שיתופים ברשתות החברתיות מאשר טקסטים ותמונות יחד
 • הוספת סרטון וידאו למייל מובילה לעליה של 200-300% ב-CTR
 • סרטונים המוטמעים באתר יכולים להעלות את הטראפיק בעד 55%

אם כן, אפשר לומר זאת בוודאות: תוכן וידאו הפך באופן רשמי מ"שלב בונוס" למשווקים מתקדמים לחלק חיוני בכל אסטרטגיית תוכן מצליחה. התחזיות מראות כי המגמה הזו עומדת להימשך ולהתחזק במהלך השנים הקרובות, ולכן עסקים שרוצים להישאר במשחק חייבים להתחיל ליצור תוכן וידאו איכותי, מועיל ומעניין.

לא במקרה, בד בבד עם הנסיקה בחשיבותו של תוכן הוידאו, הולכים ומשתכללים בקצב מהיר ביותר האמצעים הטכנולוגיים שמאפשרים כמעט לכל אחד להפיק וידאו ברמה גבוהה, מבלי להידרש לתקציבים הגדולים שאפיינו את התחום בעבר. ישנם אינספור מדריכים, תוכנות וכלים שזמינים אונליין ומאפשרים גם למי שאינו עוסק בוידאו בדרך כלל להוציא תחת ידיו תוצרים מרשימים ביותר.

במאמר זה, בחרנו להתמקד בשלושה סוגי תוכן וידאו שדורשים מינימום של משאבים ומאמץ, ועם זאת יכולים להיות אפקטיביים ביותר ביצירת מעורבות בקרב קהל היעד ובחיזוק תדמית חיובית ואמינה עבור המותג:

 1. סרטוני הדרכה
 2. ראיונות
 3. טסטמוניאלס (עדות לקוח/משתמש)

המשיכו לקרוא וגלו את היתרונות של כל אחד משלושת סוגי התוכן הללו, יחד עם טיפים שיעזרו לכם להפיק אותם על הצד הטוב ביותר.

סרטוני הדרכה (טוטוריאלס)

כיום, כשאנחנו רוצים ללמוד לעשות משהו – החל מתפירת כפתור, דרך פרויקטים של 'עשה-זאת-בעצמך' ועד לעבודה עם תוכנות מחשב מורכבות – המקום הראשון אליו רובנו פונים הוא האינטרנט. כמותג או כעסק, יש ביכולתכם להיות שם ברגעי החיפוש האלה ולתת לקהל היעד שלכם את מה שהוא צריך כדי להתקדם. בכך, תוכלו להשיג, בין השאר, את המטרות הבאות:

א. להעניק ללקוחות פוטנציאליים ערך מוסף כבר בשלבים המוקדמים של תהליך הקניה, ולשפר את הסיכוי שיחזרו אליכם בשלב הרכישה עצמה,

ב. ליצור ערוץ תקשורת נוסף עם הלקוחות שלכם, שיוכל לשמש אתכם כדי להעלות את ה-engagement ולבסס אמון בקרב קהל היעד,

ג. להמחיש את אופן השימוש במוצר שלכם ולתת השראה ורעיונות לשימושים מקוריים,

ד. לעזור לקידום האתר שלכם במנועי החיפוש עבור שאילתות זנב ארוך נוסח "איך ל…", שהולכות ומקבלות חשיבות גדולה יותר בימים אלה ממש.

מה שחשוב לזכור בנוגע לטוטוריאלס הוא שלא מדובר בסרטונים מכירתיים, אלא בתוכן שאמור להביא תועלת מוחשית לצופים בו, לענות על שאלות ולפתור בעיות. לקוחות מזהים בצורה אינטואיטיבית מסרים מכירתיים, אפילו אם הם מוסווים, וסרטון הדרכה שכל מטרתו היא למכור לא יתקבל בברכה.

עבור מי שהמוצר או השירות שלהם לא מתאימים בעצמם להיות המוקד של סרטון הדרכה (לצורך הדוגמה תוספי תזונה או שירותים פיננסיים), ניתן עדיין ליצור טוטוריאלס מועילים שלא כוללים בהכרח את המוצר עצמו, אבל פותרים בעיה שמעסיקה את קהל היעד, ובכך לבנות בסיס יציב למערכת יחסים טובה.

הנה כמה טיפים ליצירת טוטוריאל שעובד:

 1. בחרו נושא מתאים. לפני שתשקיעו זמן ומשאבים ביצירת סרטון הדרכה, ישנה שאלה בסיסית שעליכם לשאול לגבי הנושא שבחרתם לעסוק בו, והיא – האם הוא אכן מתאים להעברה דרך וידאו? ואם לדייק, עד כמה שימוש בדימויים יכול לתרום לבהירות של המדריך שלכם ולתועלת שניתן להפיק ממנו?ישנם, למשל, נושאים כמו "איך לבחור רואה חשבון", שאפשר לכסות אותם ביעילות רבה באמצעות טקסט וספק אם פורמט של וידאו יתרום משהו להעברה שלהם. מצד שני, נושאים הקשורים לבישול, שיפוצים, כושר, טיפוח וכד' – בהם הוידאו הוא אמצעי חסר תחליף שהופך את המידע לחי, מוחשי וברור הרבה יותר. לפני שאתם מתחילים בתהליך הפקת הסרטון, ודאו שהנושא שלכם מספק לכם כר פורה לויזואליה מעניינת שתחזיק את הצופים מרותקים למסך למשך דקות ארוכות.
 1. תכנון, מיקוד ופשטות. תכנון מדויק הוא המפתח לכל סרטון וידאו מוצלח באשר הוא, והדבר נכון במיוחד כאשר מפיקים סרטון הדגמה. גם אם מדובר בפעולה או משימה שביצעתם עשרות פעמים בעבר, זכרו כי בהפקת הסרטון עליכם להתבונן עליה מנקודת המבט של הצופה, שמתוודע לנושא בפעם הראשונה. חלקו את המשימה לשלבים, וודאו כי אתם לא משאירים "חורים" שיבלבלו את המודרכים שלכם.בהמשך, תכננו מראש מה אתם רוצים להראות בכל שלב, ומה תרצו להגיד. שימו לב כי מאחר ואתם מראים מה צריך לעשות, ניתן (ואף חשוב) להסתפק בניסוחים קצרים ופשוטים, שלא יעמיסו מידע מיותר על הצופה.הטוטוריאלס הטובים ביותר הם קצרים למדי – בין 5 ל-15 דקות. זה אולי נשמע מעט, אבל תופתעו לגלות כמה מידע אפשר להעביר תוך זמן קצרצר כשעושים זאת היטב.ב-2014, מותג ה-DIY האמריקאי Lowe's סחף את הרשת בסערה עם קמפיין ה-Vine החדשני "fix in six", בו סרטונים בני שש שניות בלבד מדגימים בצורה משעשעת ומקורית טיפים לשיפוצים, תיקונים ופרויקטים קטנים של 'עשה זאת בעצמך':

  סרטוני הסטופ-מושן הקצרצרים הללו צולמו במשרדי החברה באמצעות סמאטרפון וללא כל עבודת עריכה, והחזירו את ההשקעה בהם פי כמה ותוך זמן קצר בזכות ההצלחה הגורפת לה זכו.

  אין ספק כי יותר מאשר משאבים או אפילו זמן, המצרך היקר ביותר שלכם הוא יצירתיות.

 1. אל תזניחו את התגובות. גם לאחר שצילמתם את הסרטון שלכם, העליתם והפצתם אותו, אל תלכו לשום מקום: בין אם ביוטיוב, בבלוג או באתר, מדור התגובות של הסרטון מספק לכם הזדמנות נוספת לייצר engagement ולקנות את אמונו של קהל היעד שלכם.כשמדובר בסרטון הדרכה, ובמיוחד במורכבים שבהם, אך טבעי שהצופים ישאלו שאלות ויבקשו הכוונה נוספת. זה הרגע שבו אתם יכולים, במאמץ קטן, להגדיל את הערך שנותן הסרטון עצמו ולחזק את התדמית של המותג שלכם ככזה שניתן לסמוך עליו.המשיכו לעקוב אחר התגובות, ענו תשובות מועילות ומפורטות ככל האפשר – ותהפכו לאוטוריטה בתחום, שלקוחות חוזרים אליה גם בשלב הרכישה עצמה.

ראיונות

קהל היעד שלכם, מעצם הגדרתו, חולק תחומי עניין וצרכים שקשורים לתעשיה ולנישה שבהן אתם פועלים. אחת הדרכים שבהן אתם יכולים לספק להם ערך מוסף היא לראיין מומחים ואנשי מפתח בתחום, ובכך להביא זווית מקצועית על המתרחש ולפתח דיון מעשיר.

ראיונות וידאו הם הזדמנות מצוינת:

א. למצב את עצמכם כמומחים בתעשיה ולהעלות את רמת האמינות של המותג שלכם,

ב. להעניק ללקוחות הפוטנציאליים שלכם ערך מוסף שיגרום להם לחזור אליכם בפעם הבאה שירצו לדעת משהו על התחום.

את מי תראיינו ואיך ייראו הראיונות האלה– זה כבר תלוי במותג הספציפי שלכם ובתחום אליו הוא שייך. ראיון עם או בלוגרית אופנה עבור מותג טישירטים יהיה שונה, מן הסתם, מראיון עם מומחה לכלכלה עבור חברת השקעות.

בכל זאת, ישנם כמה טיפים שיכולים לעזור לכם להפיק ראיון מצוין בכל פעם מחדש:

 1. בחרו בקפידה את המראיין/ת. זה אולי לא נראה כך מבחוץ, אבל ניהול ראיון טוב יכול לפעמים להיות משימה מאתגרת למדי.ראשית כל, לא תאמינו כמה אנשים רהוטים ומלאי ביטחון קופאים כשהמצלמה מתחילה לרוץ; גם אם הם לא נתקעים לחלוטין, מרואיינים רבים מסתפקים בתשובות לקוניות, בעוד שאחרים נסחפים למונולוגים ארוכים ולעתים סוטים מנושא השאלה. מראיין טוב צריך לדעת לגרום למרואיין להרגיש בנוח ולעזור לו כשהוא נתקע, אבל גם להוביל את הראיון קדימה ולשמור על מיקוד ועל בהירות.בנוסף, מראיין טוב באמת הוא כזה שגם מכיר על בוריו את החומר עליו מדברים, יש לו שפה משותפת עם המרואיין, ולא מזיקה גם סקרנות טבעית לנושא. נסו לאתר מראיין שמשלב את התכונות הללו במידה כזאת או אחרת – אז תהיו כבר בחצי הדרך לראיון יוצא מן הכלל.
 1. נסחו את השאלות מבעוד מועד, והעבירו את נושאי השיחה למרואיין. לא משנה כמה אתם (כמראיינים) בטוחים בעצמכם ובידע שלכם בתחום, כשאתם מגיעים לראיון ללא מטרות ברורות, אתם מעלים משמעותית את הסיכוי שתגיעו לחדר העריכה עם מצבור של חלקי-תשובות שלא ממש ניתן להרכיב מהן רצף מעניין והגיוני.כתבו לעצמכם מבעוד מועד רשימה של שאלות שתרצו לשאול, וזכרו כי תמיד תוכלו להמשיך ולאלתר שאלות נוספות ברגע, בהתאם לתשובות המרואיין. הדבר שהשאלות המוכנות יספק לכם הוא מסלול ברור לראיון, שממנו אפשר לצאת פה ושם לשאלות המשך, אבל בסופו של דבר ייתן מבנה מסודר שעליו אפשר להתבסס בשלב העריכה.בנוסף, זכרו כי לא מדובר כאן על אולפן חדשות שבו המנחה מעמת פוליטיקאים עם שאלות נוקבות; המטרה שלכם כאן היא להציג את המרואיין שלכם באור חיובי ולהעלות את רמת האמינות שלו (ודרך כך גם את שלכם). תנו לו את ההזדמנות להתכונן לשאלות שלכם מראש, הדבר ירגיע אותו ואולי גם יעשה את התשובות שלו לקוהרנטיות וממוקדות יותר.

  עם זאת, שימו לב שיש כאן איזון עדין – אינכם רוצים לתת לו את השאלות המדויקות, כדי שהתשובות לא יישמעו כתובות מראש ומלאכותיות. מספיק שתתנו לו את הנקודות הכלליות עליהן אתם עומדים לדבר, כך הוא יוכל לבוא מוכן ועדיין למצוא את הניסוחים הטבעיים בזמן הראיון עצמו.

 1. התאימו את הסגנון למותג. דבר זה הוא נכון לגבי כל סוג של תוכן, החל מציוץ בטוויטר ועד לתכני הוידאו המורכבים ביותר: למותג שלכם יש אופי ייחודי, שמותאם לקהל היעד שלו ומבדל אותו מהמתחרים. נסו ליצור את תוכן הוידאו שלכם כך שיעביר את הייחודיות הזו בצורה הטובה ביותר שאפשר.כשאתם מתכננים את הראיונות המצולמים שלכם, נסו לחשוב מחוץ לקופסה: האם יש לוקיישן מעניין שתוכלו לצלם בו? האם יש חומרים נוספים שתוכלו לשלב מלבד השאלות והתשובות ויוכלו להפוך את הסרטון לבולט ומסקרן יותר? האם יש מקום לקלילות והומור? אפילו בראיונות עם אנשים שאינם שייכים לארגון שלכם, חשבו על דרכים בהן תוכלו לתת את הטאץ' הייחודי של המותג שלכם.לבסוף, זכרו – הקסם של ראיונות הוא בפשטות. במיטבם, ראיונות הם לא מתוסרטים, הם אותנטיים וטבעיים. כך, אתם לא רק מראים ללקוחות שלכם שאתם יודעים על מה אתם מדברים, אלא גם מעניקים נופך אנושי למותג שלכם, דבר שאין לו תחליף ביצירת קשר עמוק ומשמעותי עמם.

טסטמוניאלס

סביר להניח שכבר יש לכם כמה כאלה באתר – טקסטים של לקוחות מרוצים, המספרים על חוויית השימוש במוצר שלכם או על השירות שאתם נותנים מהזווית האישית שלהם. ובהחלט טוב שהם שם: טסטמוניאלס הם כלי עוצמתי לבניית אמון בקרב לקוחות פוטנציאליים, וליצירת לידים והמרות חדשים.

כאשר אתם רותמים את כוחו של הוידאו ליצירת טסטמוניאלס, אתם מפיחים חיים בסיפורי הלקוחות שלכם, מוסיפים להם מידה רבה של אותנטיות (קשה הרבה יותר לזייף התלהבות בוידאו מאשר בטקסט…) ויוצרים אימפקט רגשי משמעותי הרבה יותר מזה שכל טקסט כתוב יכול לעורר. אחרי הכל, קל לנו הרבה יותר להתחבר לאדם שמדבר מולנו מאשר למילים על הדף.

בנוסף, העובדה שהלקוחות הקיימים שלכם מדברים על המוצר שלכם בהתלהבות כנה (כאמור, קשה לזייף בוידאו) היא בפני עצמה עדות לכך שאתם טובים במה שאתם עושים.

כשעושים אותם בצורה נכונה, טסטמוניאלס בוידאו:

א. מאפשרים ללקוחות שלכם לדבר על היתרונות של המוצר שלכם במקומכם, מה שיוצר תחושת אמינות רבה יותר מאשר פיץ' מכירתי סטנדרטי,

ב. מציגים את היתרונות הללו בצורה דינמית, שמעוררת רמה גבוהה של מעורבות רגשית בקרב הצופים,

ג. דורשים משאבים מינימליים יחסית, בדומה לראיון ולטוטוריאל.

אז איך באמת עושים אותם נכון? הנה כמה נקודות שכדאי לשים אליהן לב:

 1. עזרו למצטלמים להרגיש בנוח. כפי שדנו כבר קודם בהקשר של ראיונות, לא כולם מרגישים בנוח לעמוד מול מצלמה. כדי שהטסטמוניאלס שלכם יעבירו את תחושת האמינות שאתם מבקשים ליצור, תרצו לעזור ללקוחות שלכם שהסכימו להצטלם להרגיש כמו בבית – נינוחים ובטוחים בעצמם.התחילו בכך שתספרו להם מראש מה אתם מתכננים לעשות וכיצד, על אילו נושאים אתם מתכוונים לשאול אותם וכד'. עם זאת, חשוב לזכור גם כאן כי האותנטיות נמצאת בבסיסו של כל טסטמוניאל מוצלח, ולכן יש להימנע בכל מחיר מתשובות כתובות מראש. בקשו מהמצטלמים להיות כנים ולספר את הסיפור מנקודת המבט שלהם, מבלי להכתיב להם בדיוק מה להגיד וכיצד.מרגע שהמצלמה רצה, קחו כמה דקות (ואפילו יותר) כדי לפתח שיחה נינוחה ופתוחה. לאחר החימום הראשוני הזה, יהיה קל יותר עבור המצטלמים לעבור לדבר על המוצר או השירות שלכם ועל היתרונות שלו בצורה רגועה וטבעית. כעת, קחו את הזמן, שאלו שאלות וודאו כי יש לכם מספיק חומרים כדי לערוך סיפור קוהרנטי ומעניין.
 1. יתרונות ולא תכונות. טסטמוניאלס הם הזדמנות מצוינת להתבונן על המוצר או השירות שלכם מנקודת המבט של הלקוח. במקום למנות פיצ'רים ואפשרויות, תנו ללקוחות שלכם לספר על היתרונות של המוצר שלכם ועל הדרכים הספציפיות בהן הוא מהווה פתרון עבורם. בכך שאתם מציירים תמונה ספציפית של השימוש במוצר שלכם, אתם עוזרים לצופים להזדהות עם הסיטואציה המתוארת ולחשוב על דרכים בהן גם הם יוכלו להיעזר בו.יחד עם זאת, חשוב שתשמרו על תמציתיות ולא תעמיסו עודף של אינפורמציה על הצופים. בחרו כמה יתרונות מרכזיים והתמקדו בהם כדי להקל על הקהל שלכם לזכור אותם היטב בתום הצפיה בסרטון.
 1. צרו מגוון של דימויים שתוכלו לעבוד איתם. לא משנה כמה הלקוח שלכם מרתק וכריזמטי, 2-3 דקות רצופות של אדם המדבר אל מול המצלמה הן מתכון בטוח לסרטון דל ומשעמם. ודאו שיש לכם חומרים שאפשר לחתוך אליהם – הלקוח בסביבת העבודה שלו, משתמש במוצר וכד'.במידת האפשר, צלמו את הראיון בשתי מצלמות במקביל, כך שיהיו לכם זוויות ומרחקים שונים שתוכלו לעבור ביניהם. בשלב העריכה תוכלו להוסיף גם טקסטים וגרפיקה – למעשה, כל דבר שיהפוך את הסרטון לדינמי ומעניין יותר מבחינה ויזואלית, הרי הוא מבורך.

סקרנו כאן שלושה סוגי סרטונים שאפשר להפיק בתקציב נמוך, בעזרת צוות צילום מינימלי וללא שחקנים – נקודת פתיחה מצוינת לפיתוח אסטרטגיית תוכן הוידאו השיווקי שלכם; וב-2017 אתם בהחלט חייבים שתהיה לכם אחת כזו. תכננו את הסרטון שלכם היטב, וודאו כי אופי המותג מוצג בצורה ברורה וכובשת ותנו דרור ליצירתיות שלכם – השמיים הם הגבול.

אודות המחבר

השארת תגובה